Podprogram 2015 / PO PŻ 2014-2020 ….PODSUMOWANIE WYKONANIA….

Autor: Henryk Kłopski | | aktualności, pomoc żywnościowa POPŻ

 

Bez tytułuaaaaaaaaaa

Bank Żywności w Gorzowie Wlkp. realizował w okresie od maja 2015 do czerwca 2016 roku Podprogram 2015 Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020. Program jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym. Należymy do jednej z trzech ogólnopolskich organizacji, które realizowały Podprogram 2015 na terenie naszego kraju.

W Podprogramie 2015 z pomocy żywnościowej udzielanej przez Bank Żywności w Gorzowie Wlkp. skorzystało 24 655 osób otrzymując łącznie 2 241 935,72 kg żywności w postaci 240 100 paczek oraz 81 936 posiłków.

Artykuły spożywcze wydawane  w ramach Podprogramu 2015 to: makaron świderki, ryż biały, kasza jęczmienna, płatki kukurydziane, mleko uht, ser podpuszczkowy dojrzewający, groszek z marchewką, koncentrat pomidorowy, dżem truskawkowy, mielonka wieprzowa, klopsiki w sosie własnym, cukier biały, olej rzepakowy, kawa zbożowa, ser topiony, sok jabłkowy.

Dystrybucja żywności realizowana była przez 75 współpracujących z naszym Bankiem  organizacji partnerskich.

W ramach POPŻ 2014-2020 Podprogramu 2015 realizowaliśmy działania towarzyszące majce na celu włączenie społeczne odbiorców końcowych pomocy żywnościowej oraz wzmocnienie ich samodzielności i kompetencji w zakresie prowadzenia gospodarstw domowych. 

Działania wzmacniające samodzielność w prowadzeniu gospodarstw domowych były finansowane z POPŻ.  Prowadzono je w czterech blokach tematycznych, w tym w formie:

  • warsztatów kulinarnych pokazujących różne możliwości przygotowania potraw i  wykorzystania artykułów spożywczych sezonowych, lokalnych i udostępnianych w POPŻ,
  • warsztatów żywieniowych i dotyczących zdrowego żywienia,
  • warsztatów edukacji ekonomicznej  – gospodarowanie budżetem domowym,
  • programów edukacyjnych mających na celu zapoznanie z zasadami zdrowego odżywiania i przeciwdziałania marnowaniu żywności.

W okresie realizacji Podprogramu 2015 zostały przeprowadzone 223 warsztaty i programy edukacyjne, których uczestnikami było 3 690 osób. Z tego w 44 warsztatach kulinarnych uczestniczyło 716 osób,   w 59 warsztatach żywieniowo-dietetycznych uczestniczyło 1 042 osoby,  w 62 warsztatach edukacji ekonomicznej swoje kompetencje podniosło 981 osób, a w 58 programach edukacyjnych 951 osób wzbogaciło swoja wiedzę w zakresie zdrowego odżywiania.

W ramach Podprogramu 2015 organizacje realizujące proces dystrybucji artykułów spożywczych wśród osób najbardziej potrzebujących,  prowadziły również niefinansowe  działania towarzyszące mające na celu min.: włączenie osób doświadczających deprywacji materialnej w funkcjonowanie społeczności lokalnych oraz pomoc towarzyszącą niezbędną do zaspokajania podstawowych potrzeb życiowych osób korzystających z pomocy żywnościowej.

W zależności od profilu działania organizacji lokalnej działania towarzyszące różniły się od siebie i dostosowane były do potrzeb odbiorców pomocy. Spośród form wsparcia można wymienić:

  • wsparcie psychologiczne i terapeutyczne osób zagrożonych wykluczeniem społecznym,
  • zaspakajanie podstawowych potrzeb życiowych poprzez pomoc w utrzymaniu higieny osobistej osób korzystających z pomocy żywnościowej,
  • zabezpieczenie bytowego, w tym z możliwości skorzystania z noclegu w noclegowniach dla bezdomnych,
  • włączanie osób korzystających z pomocy żywnościowej do uczestnictwa w programach realizowanych przez organizacje partnerskie np. w programie Aktywizacji Społecznej Seniorów, Programie Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem w zakresie wsparcia prawnego i psychologicznego itp.,
  • uczestnictwa w zajęciach terapeutycznych w ramach realizowanego programu wychodzenia z nałogu – grupy AA,
  • aktywizacji zawodowej osób doświadczających deprywacji materialnej, itd.

Podprogram 2016 rozpocznie się w sierpniu br.